Författare
Clive Barker
Clive Barker är en uppskattad författare inom Skönlitteratur och Fantasy, SciFi och skräck med totalt 20 böcker tillgängliga på Bokkollen, utgivna hos Gallery Books, HarperCollins Publishers, HarperCollins Publishers Inc.
Bland verken finns Cabal, som toppar listan över Clive Barkers populäraste böcker. Verken spänner över skönlitteratur och tilltalar läsare som uppskattar genren.
Det senast publicerade verket av Clive Barker är Weaveworld, utgivet 2021.
Letar du efter något nytt att läsa? Prova Abarat 2 – ett annat uppskattat verk av Clive Barker.
På Bokkollen gör vi det enkelt att navigera i Clive Barkers författarskap. Vår databas uppdateras ständigt med nya släpp och format, så oavsett om du söker efter en lättläst pocket för semestern, en lyxig inbunden presentutgåva eller en digital ljudbok för pendlingen, har vi rätt utgåva för dig.
Jämför snabbt och smidigt priser på alla böcker av Clive Barker hos Sveriges ledande bokhandlare – som Adlibris, Bokus och Akademibokhandeln – och hitta alltid det bästa erbjudandet utan att betala för mycket.
Cabal
For more than two decades, Clive Barker has twisted the worlds of horrific and surrealistic fiction into a terrifying, transcendent genre all his own. With skillful prose, he enthralls even as he horrifies; with uncanny insight, he disturbs as profoundly as he reveals. Evoking revulsion and admiration, anticipation and dread, Barker's works explore the darkest contradictions of the human condition: our fear of life and our dreams of death.
Hela bibliografin
Utforska alla Clive Barkers publicerade verk sorterade efter popularitet.
Cabal
Clive Barker
Från 203 kr
Abarat
Clive Barker
Från 181 kr
Imajica
Clive Barker
Från 248 kr
Weaveworld
Clive Barker
Från 228 kr
Mister B. Gone
Clive Barker
Från 203 kr
Coldheart Canyon
Clive Barker
Från 181 kr
Inhuman Condition
Clive Barker
Från 141 kr
Thief of Always
Clive Barker
Från 129 kr
Dark Descent
Clive Barker
Från 424 kr
Scarlet Gospels
Clive Barker
Från 115 kr
Clive Barker's Books of Blood: Volume One (Movie Tie-In)
Clive Barker
Från 122 kr
Abarat 2
Clive Barker
Från 201 kr
Essential Clive Barker
Clive Barker
Från 213 kr
Clive Barker's Books of Blood 1-3
Clive Barker
Från 219 kr
Books Of Blood Omnibus 1
Clive Barker
Från 165 kr
Damnation Game
Clive Barker
Från 135 kr
Hellbound Heart
Clive Barker
Från 125 kr
Ett hjärta åt helvetet
Clive Barker
Från 223 kr
Galilee
Clive Barker
Från 274 kr
Books Of Blood Omnibus 2
Clive Barker
Från 165 kr
Upptäck liknande författare
Om du gillar Clive Barker kommer du förmodligen att uppskatta även dessa författare inom skönlitteratur.
Boktips inom skönlitteratur
Vårens gåtfulla läsning: Dan Browns nya thriller
Upptäck Dan Browns senaste thriller, en gåtfull vårsaga fylld av hemligheter och snabba vändningar.
Påskläsning – Liken vi begravde, en gåtfull berättelse
Upptäck den gåtfulla skönlitteraturen i Liken vi begravde – en påskläsning om död, minne och försoning som berör djupt.
Mörka aprilkvällar blir heta med Hembiträdets hemlighet
När aprilregnet smattrar mot rutan blir Hembiträdets hemlighet en het, gåtfull följeslagare som håller dig vaken hela natten.
Mellan blomsterdoft och stjärnljus – en vårbok
Upptäck Malin Haawinds poetiska debut där vårens blommor möter natthimlens klarhet. En bok som glimmar av hopp och stjärnljus.